Zielona góra na mapie – wszystko o wyjątkowym mieście

Zielona góra na mapie – wszystko o wyjątkowym mieście

Zielona Góra to miasto na prawach powiatu, które znajduje się w na terenach Zachodniej Polski. Jednocześnie jest to największe miasto województwa Lubuskiego, które jest siedzibą władz samorządowych. Stolica diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej, z Sulechowem oraz Nową Solą tworzy tak zwane Lubuskie Trójmiasto i na pewno jest miejscem atrakcyjnym dla wszystkich, którzy się tam pojawią. W mieście mieszka około 140 tysięcy mieszkańców na terenie liczącym sobie blisko 280 km kwadratowych.

Inny pomysł na wakacje

Nie da się ukryć, że Zielona Góra nie jest miejscowością nadmorską. Nie jest to jednak żaden problem, a wręcz przeciwnie – można to rozpatrywać w kategoriach wielkiej zalety. Spora część osób odwiedzających zieloną Górę trafia tutaj ze strony internetowej partnerstwo.ilawa.pl. Jak to możliwe? Sama Iława także oczywiście nie jest miejscowością nadmorską. Chodzi o to, że dzięki tej witrynie turyści odkrywają alternatywy dla spędzania czasu na nicnierobieniu na plaży.

pmuzakowskiPołożenie Zielonej Góry

Zielona Góra to miasto, które położone jest na terenie zachodniej Polski na zboczu doliny rzeki Odry. Jest to takie miejsce, gdzie przecina ona pasmo wzgórz określanych między innymi jako Wał Zielonogórski. Trzeba powiedzieć, że geograficznie znajduje się ta miejscowość na terenie podprowincji Pojezierza Połduniowobałtyckiego. Od północnego zachodu miasto graniczy z Niecką Płotowksą, natomiast od północnego wschodu z Niecką Chynowską. W ramach kulturowych oaz historycznych jest to miejscowość, którą będzie trzeba zaliczyć do Dolnego Śląska nawet mimo tego, że obecnie znajduje się w innym województwie. W momencie, gdy w latach 1950-98 funkcjonował inny podział administracyjny naszego kraju Zielona Góra była stolicą województwa zielonogórskiego. Jest to bez wątpienia miasto, które ze względu na swoje położenie ma silne związki z Niemcami. Długi czas były to tereny Niemieckie, zaś obecnie położenie blisko granicy sprawia, że kontakty między innymi 56c1ac3d6bc0a_pgospodarcze są tam cały czas żywe. Położenie Zielonej Góry sprawia, że jest to również miasto, które będzie kojarzone ze szczególnym jak na nasz kraj klimatem. Ilość ciepłych dni jest tam większa niż na innych terenach w naszego kraju. To sprawia, że właśnie wzgórza okoliczne stają się miejscem do rozwoju polskich winnic, na tą chwilę nielicznych ale jednak w przyszłości mogą się one stać bardzo ważną częścią naszej gospodarki, bez której kraj będzie inaczej funkcjonował.

Krótka historia miasta

SAMSUNG DIGIMAX 360

Początki rozwoju tych terenów to przede wszystkim przybysze z Flandrii oraz Niemiec, którzy jednak najprawdopodobniej nazwali tak miasto jak nazywała się istniejąca tutaj polska osada. Miejsce to leżało nad wartkim strumieniem Złota Łącza, która przez następne stulecia dla tych terenów była źródłem wody i dlatego pozwalała rozwijać się przemysłowi. Prawa miejskie Zielona Gora uzyskała w roku 1323. Pierwsza znana mapa, na której znajduje się miasto pod nazwą Grunberg to rok 1561 i ma Śląska przygotowana przez Martina Helwiga. Przez cała swoją historię miasto było związane z Dolnym Śląskiem i przechodziło w różne ręce. Zanim zostało włączone do polski pod II wojnie światowej od końca wojen napoleońskich miasto wchodziło w skład rejencji legnickiej, która wchodziła w skład pruskiej prowincji Śląsk, które stolica znajdowała się we Wrocławiu. Przed II Wojną Światową był to znaczący ośrodek przemysłowy, przy którym funkcjonował również ważny węzeł kolejowy. W okresie II Wojny światowej miasto miało również obóz koncentracyjny. Po II Wojnie światowej włączone zostało do Polski. Co bardzo ważne dla tego miasta to fakt, że praktycznie wyszło bez szwanku z tej wojny i zniszczeń dzięki czemu mogło szybko się odbudować. W ten prosty sposób mogło pracować nad swoją pozycją w okresie PRL. Ostatecznie udało się rozwinąć na tym terenie sporo zakładów przemysłowych między innymi zakłady przemysłu wełnianego Polska Wełna.

Winna Zielona góra

Zielona Góra powszechnie znana jest jako polska stolica Wina. To również najbardziej na północ wysunięte miasto na terenie Europy gdzie uprawie się winorośl. Bogate tradycje produkcji wina w przeszłości obecne były w gospodarce oraz w krajobrazie przestrzennym, dziś odżywają w otoczeniu miasta. Jeśli chodzi o uprawę winorośli ma ona tam bardzo długą tradycję, ponieważ mamy pierwsze wzmianki o tym już z wieku XIV. Wiadomo, zę początkowo zajmowali się tym zakonnicy. Za ich przykładem poszli również możnowładcy a potem jeszcze zwykli mieszkańcy. Uprawa winogron prawdopodobnie stała się tak bardzo popularna w momencie, gdy zaczęły się tym zajmować rodziny z Zielonej Góry. Oficjalnym miejskim świętem jest właśnie Winobranie już od ponad 150 lat. Urzędowo okresłił to również magistrat. Co roku toczą się tam uroczystości z bogiem wina Bachusem a przyjeżdżający maja okazje napić się miejscowego trunku oraz posłuchać muzyki czy też skorzystać z oferty kulturalnej miasta.
Na możliwość uprawy winogron na tym terenie wpływa fakt, że rozciągają się tam wzgórza w formie Wału Zielonogórskiego, który ma w sumie około 240 km kwadratowych. Część z tych wzgórz określa się również jako piastowskie. Dzięki temu oraz klimatowi jaki panuje na tym terenie i liczbie dni ze słońcem w ciągu roku można liczyć na to, że uprawa winorośli będzie się tam dobrze rozwijać.
Atrakcje turystyczne tego miasta to nie tylko winnice. Mamy tam również kilka intersujących zabytków o wartości historycznej, które warto będzie poznać. Wśród nich między innymi będzie konkatedra kościół rzymskokatolicki, który swoje początki miał w połowie XIII wieku. Ciekawym miejscem będzie także kaplica na winnicy czy historyczny ratusz miasta. Miasto stawia również na zieleń i dlatego znajdziemy tam pięknie przygotowany park.