Województwo lubuskie – jak wiele o nim wiesz?

Województwo lubuskie – jak wiele o nim wiesz?

Województwo lubuskie jest bardzo pięknym regionem o niesamowicie ciekawej historii i kulturze. Na przestrzeni wieków stykały się tu najróżniejsze cywilizacje – było to pogranicze między plemionami germańskimi a słowiańskimi, a w średniowieczu miejsce wielu starć pomiędzy Polską a Niemcami. Jeśli ktoś szuka zatem ciekawego i godnego uwagi regionu w Polsce, to koniecznie powinien bliżej zainteresować się tamtymi okolicami. Absolutnie każdy znajdzie  na naszej stronie lechiazg.pl. całe mnóstwo ciekawych atrakcji właśnie dla siebie!

366360913be9dabcd8b0e6a2476ff3fc97d657cf_625x0_rozmiar-niestandardowy Krótka historia regionu i podstawowe dane
Województwo lubuskie powstało na mocy reformy administracyjnej z roku 1998. Wcześniej na terenach tych funkcjonowało kilka innych województw, w zależności od okresu. Cały ten region został trwale przyłączony do Polski w 1945 roku; wcześniej stanowił część Niemiec. W pierwszych latach po wojnie większość terenu należała do województwa poznańskiego, a w roku 1950 wydzielono tu osobne województwo zielonogórskie. Kolejne zmiany przyszły w roku 1975, kiedy wprowadzono nowy podział administracyjny – większość tych okolic utworzyła wówczas kolejne województwo zielonogórskie oraz województwo gorzowskie. W obecnym kształcie województwo lubuskie istnieje właśnie od 1998 roku.13-650x425
Województwo lubuskie historycznie kojarzy się z “Ziemiami Odzyskanymi”, czyli regionami, które przypadły Polsce dopiero po II wojnie światowej – wcześniej nasz kraj nie miał z nimi wiele wspólnego. Jest to jednak tylko częściowa prawda. Fakt, przez ostatnie stulecia teren ten znajdował się wyłącznie w różnych państwach niemieckich, ale w średniowieczu było to miejsce w którym ścierały się wpływy nie tylko niemieckie, ale również i polskie. Dawniej tereny te zajmowały plemiona Lubuszan, Słowian blisko spokrewnionych z plemionami polskimi. Nigdy nie utworzyły one niezależnego państwa, ale bardzo szybko dostała się pod wpływy państwa polskiego i prawdopodobnie około 960 roku stała się jego częścią. Ważną datą w rozwoju tych ziem i potwierdzeniu ich przynależności do Polski było utworzenie decyzją Bolesława Krzywoustego około roku 1120 biskupstwa lubuskiego, które podlegało arcybiskupowi gnieźnieńskiemu. Ziemia lubuska stanowiła integralną część państwa polskiego aż do XIII wieku. W roku 1250 jeden z książąt dzielnicowych, Bolesław II Rogatka, sprzedał ją Marchii Brandenburskiej, chcąc w ten sposób uzyskać fundusze niezbędne w prowadzeniu lokalnych wojen. Od tego czasu aż do XX wieku cały ten region znajdował się pod wpływami niemieckimi.
Warto zauważyć, że historyczna stolica tego regionu – miasto Lubusz – nie znajduje się obecnie w granicach Polski. Wynika to z faktu, że obecne województwo lubuskie nie pokrywa się w stu procentach z historyczną ziemią lubuską. Do tego województwa należą również regiony należące do Śląska, Łużyc Dolnych czy Wielkopolski.
17-cottbusWojewództwo lubuskie zajmuje powierzchnię blisko 14 tysięcy kilometrów kwadratowych, a zamieszkuje je nieco ponad milion ludzi. Pod względem liczby mieszkańców jest to jedno z najmniej zaludnionych województw w Polsce. Ciekawostką jest to, że równocześnie posiada ono największą lesistość w całym kraju, sięgającą 49%. Na terenie całego województwa znajdują się 42 miasta. Największe z nich to Gorzów Wielkopolski (ponad 124 tysiące mieszkańców) oraz Zielona Góra (ponad 118 tysiące mieszkańców). Miasta te pełnią również istotne funkcje administracyjne. W Gorzowie Wielkopolskim swoją siedzibę ma wojewoda, a w Zielonej Górze – władze samorządu województwa.
Województwo lubuskie jest stosunkowo dobrze rozwinięte gospodarczo. Według danych z roku 2012, znajduje się ono na 9 miejscu w Polsce pod względem PKB. W największych miastach regionu znajduje się dobrze rozwinięty przemysł, a bezpośrednie sąsiedztwo z Niemcami ułatwia eksport i sprawia, że całe województwo jest gospodarczo blisko związane z naszym zachodnim sąsiadem.
Najciekawsze atrakcje w województwie
Na terenie województwa lubuskiego możemy znaleźć całe mnóstwo ciekawych miejsc, które są naprawdę warte odwiedzenia. Jeśli ktoś szuka tu interesujących i zabytkowych miast, to w pierwszej kolejności powinien zapoznać się ze stolicą województwa – Gorzowem Wielkopolskim.
Gorzów Wielkopolski to miasto o długiej historii, w którym możemy znaleźć całe mnóstwo naprawdę interesujących zabytków. Jeśli chodzi o obiekty sakralne, to jednym z najlepszych przykładów jest tutejsza katedra, pochodząca z XIII wieku. W Gorzowie Wielkopolskim znajduje się całe mnóstwo ciekawych kościołów. Na uwagę zasługuje szczególnie tutejsza architektura gotycka, która jest doskonałym przykładem tego, jak wyglądały niemieckie miasta z późnego średniowiecza.
Mówiąc o wyjątkowych miejscach i wydarzeniach w województwie lubuskim, nie sposób nie wspomnieć o festiwalu Woodstock. Odbywa się on w Kostrzynie nad Odrą, mieście położonym blisko granicy z Niemcami. Jest to największy tego typu festiwal w tej części Europy i jeden z największych na całym kontynencie. Co roku przyjeżdżają tutaj tysiące ludzi, którzy wspólnie chcą się bawić we wspaniałym klimacie. Oczywiście, na każdej edycji festiwalu pojawia się mnóstwo ciekawych zespołów, wśród których nie brakuje gwiazd o światowej sławie.
Oprócz tego na terenie całego województwa można znaleźć wiele nieco mniejszych, ale niezwykle ciekawych i pięknych przykładów architektury z różnych okresów. Ratusz w Szprotawie powstał w XVI wieku i do dziś jest wspaniałym przykładem architektury barokowej w zachodniej Polsce. Architektura barokowa stoi tu zresztą na bardzo wysokim poziomie, zaś obiekty takie jak Bazylika w Rokitnie zachwycają swoim pięknem.
Województwo lubuskie to jednak nie tylko ciekawe miasta, ale również wiele pięknych krajobrazów. Na jego terenie znajduje się kilka parków narodowych i krajobrazowych, w których można naprawdę dobrze spędzić swój czas. Co prawda całe województwo ma charakter dość nizinny i nie znajdziemy tu raczej żadnych ogromnych gór, ale mimo wszystko znajdziemy tu wiele szlaków spacerowych i innych możliwości związanych z aktywnym spędzaniem czasu.