Uniwersytet Zielongórski

Uniwersytet Zielongórski

nr_11 Uniwersytet w Zielonej Górze to jedna z Państwowych uczelni funkcjonująca na terenie Zielonej Góry. Uczelnia powstała z dniem pierwszego września 2001 roku poprzez połączenie Politechniki Zielonogórskiej, która powstała w 1965 roku jako Wyższa Szkoła Inżynierska z Wyższą Szkołą Pedagogiczną, która powstała w 1971 roku jako Wyższa Szkołą Nauczycielska. Uniwersytet poprzez połączenie był w stanie uzyskać status Uniwersytetu i jest to uczelnia, która obecnie może nam zaoferować rozwiniętą liczbę kierunków kształcenia. Na tą chwilę ze względu na to połączenie jakie się dokonało uczelnia ma dwie główne lokalizacje w mieście. Kampus A znajduje się przy ulicy Podgórnej i są to budynki, które niegdyś należały do Politechniki. Natomiast kampus B to budynku dawnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej, które to znajdują się na terenie alei Wojska Polskiego. Natomiast jeszcze jedno miejsce zostało przygotowane przez Rektorat, który znajduje się w okolicach Starego Rynku przy ulicy Licealnej.

Statystyki dotyczące uczelnizielona_gora_sala_koncertowa

W tym momencie na terenie Uniwersytetu Zielonogórskiego pracuje blisko 1000 nauczycieli akademickich. W tym mamy ponad 100 osób z tytułem profesora i blisko 500 z tytułem doktora. W poprzednim roku na terenie uczelni kształciło się blisko 13 tysięcy studentów. W sumie funkcjonuje tam aż 12 wydziałów, które mają bardzo szeroki zakres tematyczny co oczywiście wynika z tego, że uczelnia powstała z połączenia dwóch odrębnych jednostek. Tym samym oczywiście mamy wielu studentów, ponieważ praktycznie każdy jest w stanie odnaleźć tam dla siebie atrakcyjną ofertę kształcenia.

Jednostki kształcące na terenie Uniwersytetu w Zielonej Górze

• Wydział Artystyczny
• Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
• Wydział Ekonomii i Zarządzania
• Wydział Fizyki i Astronomii
• Wydział Humanistyczny
• Wydział Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki
• Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu
• Wydział Matematyki, Informatyki i Ekonometrii
• Wydział Mechaniczny
• Wydział Nauk Biologicznych
• Wydział Pedagogiki, Psychologii i Socjologii
• Wydział Prawa i Administracji
Zakres kształcenie dotyczy więc nauk humanistycznych, matematycznych a także podnosi kwestie związane również z kwestiami dotyczącymi występów artystycznych. To właśnie tak szeroki zakres naukowy sprawia, że uczelnia ma bardzo wiele do zaproponowania potencjalnym studentom. Prowadzenie kształcenia na terenie UZ jest realizowane dość sprawnie również dzięki bardzo dobrze przygotowanej do takich działań kadrze pedagogicznej.

zielona_gora_-_plan-svgPublikacje uniwersytetu

Na tą chwilę uniwersytet stara się promować swoją działalność przez różnorakie publikacje, które wydawane są praktycznie cały czas Wymienić tutaj można między innymi Miesięcznik Społeczności Akademickiej, który ma nakład około 1000 sztuk i przede wszystkim przeznaczony dla społeczności, która studiuje na uczelni i chce być na bieżąco z tym co cały czas się dzieje. Uzetka to gazeta samorządu studenckiego uniwersytetu, która sięga 10 tysięcy egzemplarzy i jest przygotowywana jako produkt o charakterze informacyjno kulturalnym. Obejmuje zasięgiem najbliższe województwa w okolicach Zielonej Góry. Do tego mamy jeszcze dwa doskonałe kwartalniki naukowe: International Journal of Applied Mathematics and Computer Science oraz Discussiones Mathematicae Graph Theory.

Bachanalia – studenckie święto w Zielonej Górze

Studenci z Uniwersystetu w Zielonej Górze mają swoje święto, które będzie związane z tym, że na terenie miejscowości mamy tradycje winiarskie. Dlatego właśnie obchodzi się tam święto określane jako Bachanlia, w czasie którego właśnie odnosi się do kwestii związanych z winem i obrzędami na cześć Bachusa. Potocznie określa się taką imprezę jako hulaszczą zabawę. W trakcie tych zabaw mamy oczywiście w głównej roli wino i to ono decyduje o tym, że tak a nie inaczej wyglądają hulaszcze zabawy studentów na terenie Uniwersytetu Zielonogórskiego.